Ana SayfaOtomobilVarank: Yerli arabada gecikme yok, yıl sonunda birinci prototipi göreceğiz

Varank: Yerli arabada gecikme yok, yıl sonunda birinci prototipi göreceğiz

Yerli arabada iş takviminin planlandığı biçimde yürüdüğünü belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iki boyutlu çizimlerin bittiğini, üç boyutlu çizimlere geçildiğini belirterek, “2019'un sonunda birinci prototipi göreceğiz” dedi.

Varank, yerli arabaya daha çok teknoloji projesi olarak baktıklarını belirterek, “Türkiye'nin arabası, endüstrimizin dönüşümüne katkı sağlayacak” tabirini kullandı.

Yerli araba prototipinin ne vakit görüleceğine ait Varank şunları söyledi: 

“TOBB ve beş babayiğit, yerli araba için bir ortaya gelmişti. Bu firmaların bir iş planı var. Buna nazaran bu yılın sonunda, bir ön prototip ortaya çıkacak. Test süreçlerinden sonra da üretilebilir bir model haline dönüşecek. Daha sonra yatırımlarla 2022 yılında inşallah biz yerli arabamızı yollarda göreceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanımıza yaptığımız sunumda da bu iş planını konuştuk. Proje şu anda kendi takvimine nazaran ilerliyor. Kıymetli bir gecikme yok. Aracın mühendislik dizaynına başlandı. İki boyutlu çizimler tamamlandı. Cumhurbaşkanımıza bu çalışmalardan örnekler de gösterildi. Şu an üç boyutlu çizimler yapılıyor. 

Kaynak manasında bir sorun yok, şu an itibariyle bir yabancı kaynak arayışı da bulunmuyor. Firmalar taahhütlerini yerine getiriyor, biz de devlet olarak projye verdiğimiz teşviklerden faydalanacakları halde çalışmalarımızı yapıyoruz.

Türkiye'nin Arabası projemizle ülkemizin etrafında oluşacak mobilite ekosistemi, bizi başka çelik döküm ve montaja hazır işlenmiş modül tedarik süreçlerinden (OEM) farklılaştrıracak ve teknoloji geliştirme için kıymetli bir platform olacak.”

50 KİŞİLİK TAKIM ÇALIŞIYOR

Yerli araba çalışmasının araba projesinin çok daha ötesinde olduğunu kaydeden Varank, “Bu aslında bir teknoloji projesi. Elektrikli arabalarla birlikte kentlerin yapısından sürüş tekniklerine, yazılım teknolojilerine kadar pek çok yeni teknoloji gelişiyor. Yerli araba, tıpkı vakitte endüstrimizin dönüşmesine katkı sağlayacak bir proje. Bu manada oluşturacağı kaldıraç tesiri ülkemizdeki otomotiv sanayisi açısından da elzem. Çoğunluğunu mühendislerin oluşturduğu 50 kişilik teknik grupla çalışılıyor. Takım süratle büyüyor, bu sayının kısa müddette 300'e çıkması bekleniyor” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar