Ana SayfaOtomobilVarank açıkladı: Yerli araba elektrikli olacak

Varank açıkladı: Yerli araba elektrikli olacak

Türk Patent ve Marka Kurumu'nda (TÜRKPATENT) düzenlenen iftarda basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Bakan Varank, iftar sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı, yerli arabada gelinen sürece ait bilgi verdi.

Varank, bunu yalnızca bir araba projesi olarak görmediklerini vurgulayarak, “Türkiye’nin Arabası Projesi’ni bir teknoloji projesi olarak, otomotiv sanayimizi dönüştürecek, güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir proje olarak görüyoruz” dedi.

Yerli arabada büsbütün elektrikli ve rakipleriyle yarışacak bir proje ortaya konulacağını aktaran Varank, Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş ve takımının özverili bir çalışma yürüttüğünü lisana getirdi.

'YOLLARIMIZDA TÜRKİYE'NİN ARABASINI GÖRECEĞİZ'

Varank, projeye yönelik çalışmaların planlanan mühlet içerisinde ilerlediğini belirterek, “2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna daima birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin arabasını görmüş olacağız” diye konuştu.

Proje grubunun bir marka ortaya çıkarmak için çalıştığını vurgulayan Varank, takımın bu çerçevede 15 yıllık bir plan ortaya koyduğunu, bu süreçte 5 model ve 3 facelift yapılmasının planlandığını anlattı.

Varank, projenin Ar-Ge merkezini yakın vakitte ilan edebileceklerini belirterek, fabrikanın yerine ait görüşmelerin de yapıldığını söz etti.

Yerli arabada, tüm modelleriyle global pazarlarda rekabet edecek bir fiyat yakalanmak istendiğini aktaran Varank, arabanın menziline ait ise “500 kilometreyi yakalayacak bir araç üzerinde çalışıyorlar” dedi. Varank, arabanın prototip çalışmalarına paralel marka kimliği ve isim çalışmalarına da başlandığının bilgisini verdi.

'5 KESİMİN CARİ AÇIĞI 40 MİLYOR DOLAR CİVARI'

Yerlileştirme Eser Programı kapsamındaki 5 bölümde Türkiye'nin verdiği cari açığın 40 milyar dolar civarı olduğuna dikkati çeken Varank, bu sayının tamamını karşılamayı istediklerini lakin bunun uzun soluklu bir maraton olduğunu söz etti.

Varank, ham husus manasında cari açık verilen büyük bölümler olduğuna işaret ederek, “Petrokimyada, milyarlarca dolarlık açık veriyoruz, büyük projelerimiz var. Ceyhan Petrokimya Sanayisi Bölgesi, bu manada epey yararlı olacak bir proje. Bu projede son basamağa geldik” diye konuştu.

Bakanlık bünyesinde program yöneticisi bir takım bulunacağını belirten Varank, bu takıma KOSGEB ve TÜBİTAK üzere bakanlığın bağlı ve ilgili kuruluşlarının da dahil olacağının bilgisini verdi. Varank, Ticaret Bakanlığı ile de görüştüklerini aktararak, eserlerin ticarileşmesiyle ilgili bu bakanlığın takviyelerini de programa dahil edebileceklerini, böylelikle uçtan uca bir sistem tasarlamış olacaklarını lisana getirdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar