Ana SayfaTeknolojiRusya, Facebook ve Twitter'a 50'şer dolar para cezası verdi

Rusya, Facebook ve Twitter’a 50’şer dolar para cezası verdi

2015 yılının sonlarından bu yana, Rusya vatandaşları hakkında data depolayan yahut işleyen tüm firmaların, Rusya’da bunu yapması zarurî hale getirilmişti. Bunun nedeni ise dataların Rus hükümetine de sunulması gerektiği olarak açıklanıyor. Çünkü 2016 yılında LinkedIn buna uymadığı için ülkede yasaklanmış ve Apple‘da tehditlerden sonra datalarını Rusya’da depolamaya başlamıştı.

Uzun vadede Rusya’da yasaklanabilirler

Rus haber sitesi Interfax’a nazaran , geçtiğimiz hafta Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle Bağlantısı Denetleme Kurumu Roskomnadzor, sırasıyla Twitter ve Facebook‘u mahkemeye çıkararak 3.000 ruble (46.64 dolar) para cezası verdi. Çünkü mahkemenin verebileceği taban ceza meblağının bu olduğu belirtiliyor. Her iki şirket de kendilerini savunmak için mahkemeye çıkmayı seçmediler. Muhtemelen çalışanların fiyatlarının para cezasından daha büyük olacağı için bu türlü bir sistem tercih ettikleri düşünülüyor.

Facebook, Rusya’nın bu isteğini yıllardır gözardı ederken, Twitter’ın ise 2017 yılının ortalarında bilgilerini yerelleştirmeyi kabul ettiği, fakat şu tarihe kadar bir teşebbüste bulunmadığı belirtiliyor. Roskomnadzor‘un neden bu kadar küçük bir ölçü için şirketleri cezalandırdığı muhakkak değil. Lakin uzun vadede bu iki toplumsal medya devinin ülkede yasaklanabileceği tehlikesi de mevcut.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar