Ana SayfaTeknolojiOrta Doğu ve Afrika bölgesinde internet kullanıcı sayısı yüzde 41 artacak

Orta Doğu ve Afrika bölgesinde internet kullanıcı sayısı yüzde 41 artacak

İnternet suratlarının gelişmesi ve internete bağlı aygıtların kullanım alanının yaygınlaşması en çok Orta Doğu ve Afrika bölgesini etkiliyor. 2022 yılına kadar kıymetli bir kullanıcı artışı yaşanması bekleniyor.

Bölge süratli büyüyor

Geçtiğimiz hafta yapılan ağ teknolojileri bahisli konferansta konuşan Cisco, 2022 yılına kadar internet kullanımı konusunda gelinecek noktaları paylaştı. Orta Doğu ve Afrika en fazla büyümenin beklendiği bölge.

Rapora nazaran 2022 yılına kadar internet kullanıcı sayısının 4.8 milyar dolar olması bekleniyor. Bunun 549 milyonu Orta Doğu ve Afrika bölgesinde yer alacak. Bölgenin 2017 yılına nazaran yüzde 41 oranında artış göstermesi bekleniyor.

Artışta en büyük etkenlerden birisi geniş bant internet suratlarındaki artış. 2017 yılında 7.8Mbps olan ortalama suratın 2022 yılına kadar 20Mpbs düzeyine çıkması bekleniyor. Bu internet kullanımını daha da yaygınlaştıracak ve kurumsal tarafta da hareketlilik sağlayacak.

İkinci etken artan sürate bağlı olarak internet kullanıcı sayısında yüzde 9 civarında bir artış yaşanması. Nüfusa oranla yüzde 23 olan internet kullanıcı sayısı 2022 yılında yüzde 32 oranına kadar çıkacak. Buna paralel olarak internete bağlı aygıt sayısı da 2.6 milyara çıkacak. Bu da kullanıcı başına 1.4 aygıt manasına geliyor.

Öbür taraftan medya tüketimi de büyük bir artış içerisinde. 2022 yılında bölgede medya tüketiminin IP trafiğinin yüzde 81’ini oluşturması bekleniyor. 2017 yılında bu oran yüzde 65 civarındaydı. Çevrimiçi oyunlar da giderek popülerleştiği için Cisco, 2017’deki internet oyun trafiğinin beş katına çıkarak 2022 yılı prestijiyle MEA bölgesindeki toplam IP trafiğinin %1’ini oluşturacağını varsayım ediyor.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar