Ana SayfaTeknolojiNotre Dame yangınının söndürülmesinde rol alan robot, “Colossus”

Notre Dame yangınının söndürülmesinde rol alan robot, “Colossus”

Pazartesi günü Paris’te yaşanan Notre Dame Katedrali yangını sırasında artan sıcaklıklar ve katedral çatısının çökme ihtimali insan müdahalesini tehlikeli hale getirdiğinden, Fransız itfaiyesi bir itfaiye robotundan yararlanmaya karar vermiş. Shark Robotics isimli firmaya ilişkin yangın söndürme robotu Colossus’un (Dev) yardımını alan itfaiye yetkilileri ise robotun gösterdiği performanstan hayli şad kalmışlar. Yetkililere nazaran kelam konusu müdahale; Colossus üzere yüksek teknoloji eseri robotların acil durumlarda, insanların işlerini emniyetli bir halde yapmalarına yardımcı olabildiklerini gösterir bir örnek olmuş.

ABD menşeili yangın söndürme robotu şirketi Howe and Howe Technologies’in lideri Michael Howe Colossus’un başarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çok müthiş bir durumdu, fakat Colossus’un devreye alındığını ve itfaiyecilerin korunduğunu görmek şahane bir deneyimdi. Kullanılan teknoloji büsbütün geleceği temsil ediyor.” kelamlarıyla açıklamış.

 

Fransız robot teknolojisi firması Shark Robotics’e ilişkin 500 kg’lık ve termal radyasyona dayanabilen Colossus, su ve ateş geçirmiyor. İtfaiyecilerin isteklerine nazaran şekillendirilebilen robot, işçinin yangına müdahale ederken kullandıkları ve dakikada 2,500 litre su püskürtebilen nozulla birlikte de vazife yapabiliyor. Robot, 300 metreye kadar olan aralarda bir joystick marifetiyle denetim edilebiliyor.

İnsanlara karşı olan avantajlarına karşın, Shark Robotics’in kurucularından Cyril Kabbara robotun otonom olarak hareket etmeyeceğini ön görüyor. Kabbara The Washington Post’a yaptığı açıklamada duruma, “Colossus’u insanları tehlikeden uzaklaştırmak için tasarladık, insanların yerini alması için değil. Robotun hedefi itfaiyecilere operasyonel takviye sağlamaktır.” kelamlarıyla açıklık getirmiş.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar