Ana SayfaTeknolojiNASA, kainatın en eski molekülünün izini 3,000 ışık yılı uzaklıkta buldu

NASA, kainatın en eski molekülünün izini 3,000 ışık yılı uzaklıkta buldu

Bilim insanları uzun bir müddettir, büyük patlamadan yaklaşık 100,000 yıl sonra helyum ve hidrojen atomlarının birleşmesiyle ortaya çıkan birinci molekülün izini arıyordu. Helyum hidrat ismi verilen ve cihanın soğuması ile yıldızların oluşmasına öncülük eden molekül, onlarca yıl süren uzay araştırmalarına karşın bir türlü bulunamamıştı. Lakin NASA ve Alman Havacılık ajansının eforları cihanla ilgili bir sırrı daha aydınlatmış üzere görünüyor.

3,000 ışık yılı uzaklıkta bulundu 

Araştırmacılar, uçakta taşınabilen Kızılötesi Astronomi Statosferik Gözlemevi (SOFIA) isimli aygıt sayesinde bahsi geçen molekülün tespit edildiğini söz ediyorlar. Keşfin, 3,000 ışık yılı uzaklıktaki NGC 7027 isimli bir gezegen nebulasunda yapıldığı belirtilmiş. Elde edilen bilgiler, helyum hidratın uzayda var olabileceğini ve erken kainatın kimyası ile ilgili teorilerin de doğruluğunu deliller nitelikte.

 

Bilim insanları, yapılan keşfin tıpkı vakitte NASA’nın SOFIA teknolojisi için de bir gövde gösterisi olarak algılanabileceğini belirtiyor. Modifiye edilmiş bir Boeing 747SP uçağı üzerine inşa edilen sistem, her uçuş sonrası üsse geri dönebiliyor ve böylelikle sisteme yeni eklemelerin yapılması mümkün kılınıyor. SOFIA’nın bahsi geçen keşfi yapmasını mümkün kılan araç ise Terahertz Frekanslarda Alman Alıcı (GREAT) isimli donanım olmuş. Helyum hidrat’ın frekansına ayarlanan GREAT, NGC 7027 nebulasında amacını tespit etmiş.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar