Ana SayfaOtomobilMercedes- Benz İcra Lideri'nden ihtar: Yüzde 70 küçülmeye uzun müddet dayanılmaz

Mercedes- Benz İcra Lideri’nden ihtar: Yüzde 70 küçülmeye uzun müddet dayanılmaz

Mercedes- Benz Türk İcra Heyeti Başkanı Süer Sülün, adına ne denilirse denilsin otomotiv pazarının daraldığını belirterek, Türkiye iktisadının yüzde 3-3.5 büyümesi için yılda en az 35 bin kamyon satması gerektiğini fakat bu yıl yalnızca 10 bin adet satış öngördüklerini söyledi. Sülün, “31 yıldır çalışıyorum. Türkiye’de çok kriz yaşadık. Türkiye süratli biçimde tabana vurur, sonra V biçiminde süratlice krizden çıkardı ancak bu seferki farklı, çıkış biraz daha uzun sürecek” dedi.

Sözcü'nün haberine nazaran, olağan periyotlarda Türkiye'de yılda 1000 adet şehirlerarası otobüsün satılması gerektiğini aktaran Sülün, bu yıl sayının en az yüzde 70 daralma ile 250 adette kalmasını öngördüklerine dikkat çekti. Sülün, “31 yıldır çalışıyorum. Türkiye'de çok kriz yaşadık. Türkiye süratli halde tabana vurur, sonra V formunda süratlice krizden çıkardı ancak bu seferki farklı, çıkış biraz daha uzun sürecek” diye konuştu.

'YÜZDE 70-80 KÜÇÜLMEYE UZUN MÜHLET DAYANAMAZSINIZ'

Süer Sülün, gazetelerin iktisat yöneticileriyle yaptığı sohbet toplantısında şunları söyledi:

“Yüzde 70-80 küçülmelere uzun mühlet dayanamazsınız. Şu anda Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 20'si otomotivden geliyor, gelecek 10 yılda otomotivdeki evrilmeye hazır olmak durumundayız. Hibrit elektrikli araçlar geliyor. Aksaray ve İstanbul'daki fabrikamızda vardiya azaltma niyetimiz yok.”

Türkiye’deki faaliyetlerini 52 yıldır sürdüren ve kelam konusu müddette yaklaşık 1.2 milyar Euro'luk direkt yatırım gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk, Türkiye'de bugüne kadar 88 bin adetten fazla otobüs ve 260 bin adetten fazla da kamyon üretimi gerçekleştirdi. Mercedes-Benz Türk'ün, 1986'da Aksaray'da kurduğu kamyon fabrikası için yaklaşık 500 milyon Euro'luk direkt yatırım yaptığını hatırlatan Süer Sülün, Ar-Ge faaliyetleri ve ihracatıyla kentte 33 yılda 1.7 milyar TL'lik iktisat yarattıklarını kaydetti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar