Ana SayfaTeknolojiHubble'dan büyüleyici fotoğraf: İşte 'Kozmik Yengeç'

Hubble’dan büyüleyici fotoğraf: İşte ‘Kozmik Yengeç’

Fırlatıldığı günden bu yana birçok inanılmaz keşfin altına imzasını atan emektar uzay teleskobu Hubble, önümüzdeki günlerde 29. yaş gününü kutlamaya hazırlanıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dev teleskobun yaş gününü Güney Yengeç Nebulası’nın süper bir fotoğrafını yayınlayarak kutladı.

NASA/ESA, Hubble’ın yaş gününü kutlamak için her yılın nisan aylarında teleskobun odağını büyüleyici bir kozmik objeye çeviriyor. Güney Yengeç Nebulası bu yılın ‘yaş günü fotoğrafı’ olmuş. Geçtiğimiz yıl ise Lagün Nebulası’nın çok hoş bir imajı yayınlanmıştı.

Güney Yengeç Nebulası simetrik yapısıyla dikkat çeken çok özel bir kozmik cisim. ESA’nın tabirlerine nazaran dev bulutsu, merkezdeki bir çift yıldız tarafından oluşturulmuş. Astronomlar yıldızlardan birisinin çok uzun bir vakit evvel patladığını ve beyaz cüceye dönüştüğünü belirtiyor.

İkili sistemdeki öteki yıldız ise şimdi meyyit değil. Büyüme evresini tamamlamış bir kırmızı dev olan bu yıldız, beyaz cüceye dönüşmeden evvel şu anda dış katmanlarını uzaya püskürtüyor. ESA’nın sözlerine nazaran üstte görmüş olduğumuz manzara işte bu uzaya püskürtülen gereçler sayesinde oluşmuş. Buna nazaran kırmızı devin püskürttüğü hususların bir kısmı beyaz cüce tarafından çekiliyor ve sonrasında buradan tekrar uzaya bırakılıyor. Bu durum da simetrik bir imaj oluşmasına neden oluyor.

Güney Yengeç Nebulası birinci sefer 1967 yılında keşfedilmiş. Fakat vaktin astronomları keşfettikleri cismin bir bulutsu olduğunu evvelce farkedememiş, yalnızca olağan bir yıldız olduğunu düşünmüşler. Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) teleskopların 1989’da yaptığı müşahedelerin akabinde cismin bir yıldız değil bulutsu olduğu anlaşılmış.

Fotoğrafın 7,7 mb boyutundaki yepyeni haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NASA’nın 1990 yılında yörüngeye yerleştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, yaşanan bir kadro aksaklıklar nedeniyle lakin 1993 yılında tam olarak faaliyete geçebilmişti. İsmini kainatın daima genişlediğini ve Samanyolu dışında da galaksilerin var olduğunu keşfeden ABD’li astronom Edwin Hubble’dan alan teleskop, yakaladığı harika fotoğraflar ve birbirinden değişik keşifleriyle tam 26 yıldır kainatın sırlarını ortaya çıkarıyor.  

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar