Ana SayfaTeknolojiEpic Games işvereni: Çin devletine bilgi sızdırmıyoruz

Epic Games işvereni: Çin devletine bilgi sızdırmıyoruz

Çinli teknoloji devlerinin küresel pazarda büyük bir hakimiyet kazanmasının yanı sıra sayısız Batılı firmaya yatırım yaparak ortak olması da kaygıları arttırıyor. Çünkü Çinli teknoloji devlerinin Çin hükümeti ile direkt yahut dolaylı olarak kesinlikle bir münasebetinin olduğu biliniyor.

Kaygılar bitmiyor

Küresel pazarda adeta ahtapot üzere her firmada yatırım olan bir dev var ki o da Tencent. Oyun firmalarının birçoklarında yatırımı olan Tencent’in taşınabilir uygulama stüdyolarında da kıymetli yatırımı bulunuyor. Haliyle Çin hükümetine data sızdırma olayları sık sık gündeme geliyor.

Tencent’in ortak olduğu oyun devlerinden birisi Epic Games. Epic Games Store son periyotta özel oyun muahedeleri ile ses getirmişti lakin kullanıcıların data sızıntısına dair tenkitleri giderek artıyor. Kimi kullanıcılar mağaza hesaplarının internete sızdırıldığını tez ederken kimileri da Tencent’in kullanıcı datalarına erişerek Çin hükümetine gönderdiğini sav ediyor.

Epic Games işvereni Tim Sweeney bu tezler üzerine Twitter hesabından bir açıklama yapma gereksinimi hissetti. Ünlü işveren yaptığı açıklamada Epic Games’in yalnızca sahip olduğu küresel iştirakleri ile data paylaşımı yaptığını ve Tencent’in mutlaka bir erişiminin olmadığını vurguladı.

Ayrıyeten Epic Games’in rastgele bir siber atağa uğramadığını tabir eden Sweeney son devirde internete sızdırılan email ve parola bilgilerinin mağazaya girişte de denendiğini ve birtakım hesaplara bu biçimde erişildiğini lisana getiriyor.

Sweeney’in açıklamaları kullanıcıları ne derece tatmin edecek bilinmiyor lakin firmanın Çin gölgesi altında faaliyetlerine devam etmesi tenkitlerin de devam etmesine neden olacaktır.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar