Ana SayfaTeknolojiDVD ve Blu-ray satışları son 5 yılda yarı yarıya azaldı

DVD ve Blu-ray satışları son 5 yılda yarı yarıya azaldı

Amerikan Sinema Sinemaları Derneği (MPAA) tarafından her yıl yayınlanan THEME isimli mesken cümbüş pazarı raporu, izleyicilerin fizikî medyadan yayın hizmetlerine geçişindeki artışı onayladı. Yayınlanan yeni sayılara nazaran, son 5 yıl içinde DVD ve Blu-ray satışlarının neredeyse yarı yarıya düştüğü belirtiliyor.

Çevirimiçi akış hizmetleri tanınan

IHS Markit ve Digital Entertainment Group’tan data alan THEME raporuna nazaran, DVD, Blu-ray ve UltraHD Blu-ray’lerin küresel fizikî satışları 2018’de 13.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Satış, 25,2 milyar dolar olan 2014’ten bu yana yüzde 48 azaldı. Fizikî medya satışlarındaki düşüş eğilimine karşın, global mesken cümbüş tüketici harcamaları 2014 yılındaki 40,9 milyar dolar ve 2017’deki 48.1 milyar dolara oranla, yüzde 16 artış göstererek 55,7 milyar dolara yükseldi.

Global konut cümbüş hizmetleri satışlarındaki büyüme, 2018‘de birinci kere kablo aboneliklerini geçen akış hizmeti aboneliklerinin daima olarak büyümesinden kaynaklanıyor. Kablo hizmeti abonelikleri 2018’de yüzde 2 azalıp 556 milyona düşerken, Netflix ve Amazon Prime üzere servislere abonelikler yüzde 27 artış göstererek 613,3 milyona ulaştı. Apple ve Disney‘in de çevirimiçi akış hizmeti pazarına girmesi ile bu sayıların daha da artması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar