Ana SayfaOtomobil'Biz de tanzim yapıyoruz' demişti: Tofaş vardiya sayısını 3’ten 2’ye indiriyor

‘Biz de tanzim yapıyoruz’ demişti: Tofaş vardiya sayısını 3’ten 2’ye indiriyor

Türkiye’nin 4.büyük sanayi kuruluşu olan Tofaş Araba Fabrikası gerek iç pazardaki daralma, gerekse ihracat planlarındaki değişiklikten ötürü vardiya sayısını 3’ten 2’ye düşürüyor.

Yıllık 450 bin araba üretim kapasitesi bulunan fabrika daha evvel 9 bin olan çalışan sayısını 7 bin olarak güncelledi. Tofaş Araba Fabrikası’nın 2019 yılında emeklilik, askerlik yahut öteki sebeplerle ayrılanların yerine personel alımının yapılmadığı öğrenildi.

Çeşitli sebeplerle ayrılan tüm çalışanlara ise hakları ödenirken, üretim sayısında düşüş olmayacak biçimde üretim proseslerinin planlandığı belirtildi.

ÇALIŞMA SİSTEMİ 2 VARDİYAYA İNDİ 

TOFAŞ’tan alınan bilgiye nazaran, Nisan ayı sonundan itibaren çalışma sisteminin 2 vardiya tertibine nazaran tekrar organize edildiği tabir edilerek, “Şirketimiz gerek iç pazar dinamikleri, gerekse de ihracat planlarımızın bir gereği olarak üretim süreçlerinde yeni bir periyoda girmektedir.

Üretimimizi hızlandırmak ve operasyonel süreçlerimizi daha verimli yönetebilmek gayesiyle Nisan ayı sonundan itibaren çalışma sistemimizi 2 vardiya sisteminde tekrar organize etme kararı almış bulunmaktayız.

Tüm etapları titizlikle yürütülen bu süreç sonunda da her vakit olduğu üzere ülke iktisadına ve dış ticaret istikrarına olan katkımızı artırma gayesiyle var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” denildi.

‘BİZ DE TANZİM YAPIYORUZ’

Öte yandan TOFAŞ Ceo’su Cengiz Eroldu da yaptığı açıklamada, iç piyasada 2017’de 900 bin olan otomotiv satışının, 2018’de 600 bin olarak kayda geçtiğini, 2019 yılında 360-420 bin bandında beklendiğini kaydederek, “Türkiye’de 1995 yılından beri yeni otomotiv yatırımı yapılmadı. Tahlil, iç pazarın büyütülüp niteliğinin arttırılmasından geçiyor.

Daha nitelikli bir iç pazara sahip olmamız gerekir. Zenginleşmemiz gerekir ki, daha güzel eser istesin müşteri. Birinci 3 ayı 15-20 yıl sonra pazar başkan kapadık. Niçin kapadık? Zira 65 bin liraya otomobil satıyoruz. Biz de tanzim yapıyoruz. Otomobil yok. Onun bir üstü 100 bin artı. 10 bin dolar ulusal gelir var. Müşterinin büyük kısmı daha ulaşılabilir araç istiyor.

Hasebiyle iç pazarı zenginleştirmemiz gerekir ki ihracatta da nitelik artışı sağlayalım. Türkiye’de cazip teşvik var deniyor. O vakit neden 1995’ten beri gelen firma yok. İş pazarın büyütülmesidir. Pazar bir milyon yerine, 2 milyon olsaydı gelirlerdi. Herkes pazarın peşinde. Pazar ne kadar büyükse herkes oraya gitmek istiyor. Pazarı büyütmezsek olmaz.” demişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar