Ana SayfaTeknolojiApple uzlaşma için Qualcomm’a 6 milyar dolar ödeyebilir

Apple uzlaşma için Qualcomm’a 6 milyar dolar ödeyebilir

Apple ile Qualcomm ortasında yıllardır devam eden ve modem pazarını adeta alt üst eden patent ihlali davası tatlıya bağlandı. Bununla birlikte tabiri yerindeyse Apple için astarı yüzünden değerliye geldi.

Bedeli ağır oldu

2017 sonlarında başlayan patent ihlali arbedesi aslında Apple’ın o periyot ikinci modem tedarikçisi olarak Intel’i tercih etmesiyle patlak vermişti. Qualcomm ortağının benchmark testlerinde oynama yaptığını ve modemlerinin suratlarını olduğundan düşük gösterdiğini sav etmişti. Apple ise ortağının yüksek lisans bedelleri istediğini ve kimi teknolojilere de erişim hakkı zaruriliği koştuğunu argüman ederek davacı olmuştu.

Apple dava mühletince lisans bedellerini ödemedi ve Qualcomm yaklaşık 7 milyar dolara yakın kayıp yaşadı. Ayrıyeten Qualcomm’dan vazgeçerek Intel modemlerinde yöneldi. Bu süreçte Qualcomm mali tablolarında büyük düşüşler yaşamıştı.

Ne var ki Qualcomm’un birtakım davalarda iPhone modellerinin satışına yasak getirmeyi başarması yanında Apple’ın 5G periyodu için Intel’e güvenmenin pek mümkün olmadığını anlaması ve Çinli üreticilere de yönelmek istememesi davaların seyrini değiştirdi.

Aslında Qualcomm işvereni geçtiğimiz aylarda Apple ile görüşmeler yaptıklarını açıklamış lakin Apple cephesi bunu şiddetle reddetmişti. Görülen o ki tezler gerçek çıktı çünkü Apple tüm ağır koşulları kabul etmiş durumda.

 

Gelen bilgilere nazaran uzlaşma kapsamında Apple biriken lisans fiyatı olarak 5-6 milyar dolar ortasında bir sayı ödeyecek. Ayrıyeten bundan sonra satılan her iPhone için 8$-9$ ortasında ödeme yapacak. Bu sayı geçmiş yıllara nazaran daha fazla. Tekrar iki firma 6 yıl boyunca birlikte çalışacak. 2 yıl da uzatma opsiyonu var. Kaynaklar Apple’ın uzlaşma için kesenin ağzını açtığını söz ediyor.

Elbette Apple’ın yararı her manada bundan daha fazla olacaktır. Qualcomm davalarını çekeceği için savunma konusunda ekstra kaynak ve emek olmayacak. Davanın sürdüğü ülkelerde iPhone yasağı ihtimali kalmadı. Ayrıyeten Apple önümüzdeki devirde 5G modemi için elini de güçlendirmiş olacak.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar