Ana SayfaTeknolojiApple başardı: Foxconn ve TSMC artık iPhone üretirken yalnızca pak güç kullanacak

Apple başardı: Foxconn ve TSMC artık iPhone üretirken yalnızca pak güç kullanacak

Apple’ın yürüttüğü proje dahilindeki büsbütün yenilenebilir güç kullanarak iPhone üretme amacı, üreticilerin takviyesi ve uğraşı olmadan hiçbir mana tabir etmiyor. Firma bunun farkında olarak 15 partneriyle daha Apple eserlerinin üretimi sırasında %100 yenilenebilir güç kullanmaya yönelik mukaveleleri imzaladı. Bu firmalar ortasında en büyüklerden olan genel iPhone üreticisi Foxconn ve Apple A serisi çipset üreticisi TSMC de yer alıyor. Apple bu mutabakatlarla birlikte 2020 yılında daha evvel koyduğu 4 gigawatt yenilenebilir güç kullanım maksadını aşarak 5 gigawatt düzeyine ulaşacağını kestirim ediyor. 
Geçen yıl Nisan ayında Apple tüm tesislerinde yalnızca yenilenebilir güç kullandığını açıklamıştı. Ekim ayında buna bir ekleme yapıldı ve tüm mağazalarda da artık pak güç kullanıldığı bildirildi. Bunlar âlâ haberler olsa da CNBC tarafından da rapor edilene nazaran Apple’ın kendi tesisleri toplam karbon ayak izinin yalnızca çeyreğini oluşturuyor. Apple eserleri için tabiata salınan karbon ölçüsünün %74’ü partner üreticilerden geliyor.

Bugün yapılan açıklamayla Apple partneri 15 firmanın daha dahil olduğu yenilenebilir güç maksadı, Apple’ın bahisle ilgili yetkilisi Lisa Jackson tarafından Reuters’e yapılan açıklamayla da pekiştirildi. Üretici firmaların bu iştirake imza attıktan sonra amaçlarına ulaşmakta başarısız olmaları durumunda Apple’ın Foxconn ve TSMC üzere kritik partnerlikleri sonlandırıp sonlandırmayacağına yönelik sorulara ise kesin bir yanıt verilmedi.

Etraf, Siyaset ve Toplumsal Teşebbüsler departman lider vekili Lisa Jackson, röportajında şu kelamları kullandı:
“(Bu partnerler için) projeye dahil olmak bir oldukça vakit aldı ve artık inanıyoruz ki tüm kaynaklarını buna ahenk sağlamak için kullanacaklardır. Şayet olur da başaramazlarsa ne olacağını size kesin olarak söyleyemem lakin Apple peşlerine düşecektir. Umuyorum bu durum hiç gerçekleşmez.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar