Ana SayfaOtomobilAğır ticari araç pazarı yüzde 63 daraldı!

Ağır ticari araç pazarı yüzde 63 daraldı!

2018 yılının tıpkı periyodunda gerçekleşen 3.821 adetlik satışa nazaran pazar 2019 yılının birinci çeyreğinde yüzde 63 daraldı. Yılın birinci çeyreğinde 481 adet alımlı, 922 kamyon satışı gerçekleşti.

Hafif ticari araç pazarı ise Ocak-Mart 2019 devrinde 5.817 adet olarak gerçekleşerek geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 51 daraldı. Geçen yılın birebir devrinde hafif ticari araç pazarı 11,764 adet olarak gerçekleşmişti. 

Yılın ikinci yarısında toparlanma bekliyoruz

TAİD(Ağır Ticari Araçlar Derneği) Genel Lideri İlhami Eksin ağır ticari araç pazarında 2019 yılının birinci 3 ayını değerlendirirken “2019 yılının birinci 3 ayında ortaya çıkan sayılar olumsuz üzere görünse de pazarın toparlanacağına inanıyoruz. Gerek döviz kurlarındaki dalgalanmalar gerekse de mahallî seçimler taleplerin ötelenmesine neden oldu. Artık artık yakın bir vakitte seçim olmayacak ve ekonomik gelişimler için adımlar atılacak. Bunun da tesiriyle 2019 yılının ikinci yarısından itibaren, fevkalâde gelişmeler yaşanmadığı sürece pazarın kademeli olarak artacağına inanıyoruz. Ağır ticari araç pazarında daha evvel de bu türlü sakin devirler yaşandı. Bu cins düşüşlerin akabinde ağır ticari araç pazarı çabuk toparlanıp beklenenin de üzerine çıkabiliyor. İktisattaki belirsizliklerin kalkması halinde, 2020 yılında da bu türlü bir yükseliş yaşanabilir” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar