Ana SayfaTeknolojiABD, CRISPR sistemini resmi olarak beşerler üzerinde kullanmaya başladı

ABD, CRISPR sistemini resmi olarak beşerler üzerinde kullanmaya başladı

Çinli bilim insanı He Jiankui’nin CRISPR tekniğiyle dünyaya gelen birinci insanların duyurusunu yapmasından sonra yaşanan olayların üzerinden çok mühlet geçmeden, misal bir haber de ABD’den geldi.

ABD Ulusal Devlet Radyosu’nun (NPR) paylaştığı bilgilere nazaran 2016 yılının Haziran ayında Ulusal Sıhhat Enstitüleri; Pennsylvania Üniversitesinde vazife yapan bir küme bilim insanına, CRISPR tekniğinin beşerler üzerinde denenmesi müsaadesi verdi. Geçen müddet zarfında çalışmalarına devam eden araştırma takımından bir sözcü, pazartesi günü yaptığı açıklamada; CRISPR prosedürünün insanlarda kullanılmaya başlandığını belirtti.

Sözcünün NPR’a verdiği bilgilerde CRISPR tekniğinin, iki kanser hastasını tedavi etmek niyetiyle kullanıldığı söz edilmiş. Hastalardan birinin çoklu melanom (Cilde rengini veren melanositlerden kaynaklanan bir cilt tümörü), başkasının ise sarkom (bağ dokusu ve yumuşak dokunun berbat huylu tümörü) şikâyetiyle tedavi edilmeye çalışıldığı, lakin tedavilerinden bir sonuç alınamayınca CRISPR tekniğinde karar kılındığı belirtiliyor.

 

Uygulanan tedavi kapsamında, öncelikle hastaların bağışıklık sistemi hücreleri bedenlerinden çıkarılmış. CRISPR yoluyla değiştirilen ve tümörlü hücreleri gaye alması sağlanan bağışıklık hücreleri, tekrar hastaların bedenine yerleştirilmiş.

Sonuçlar için uzun bir mühlet beklemek gerekebilir

Tedavinin işe yarayıp yaramadığı yahut ne kadar yararlı olduğu bilgisinin paylaşılmadığı açıklamada, 18 hastaya daha uygulanacak usul sonrasında elde edilen bilgiler sonucunda açıklama yapılacağı belirtiliyor.

CRISPR tekniğini pratik manada kullanmaktan şimdi çok uzak olmamız, prosedürün öngörülemeyen yan tesirlere sahip olabileceği telaşları ve teknikle birlikte ortaya çıkan ahlaki problemler tıp dünyası gündemini çok daha uzun müddetler meşgul edecekmiş üzere görünüyor. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar