Ana SayfaOtomobil47 milyon Euro ödenen yerli araba kayıp!

47 milyon Euro ödenen yerli araba kayıp!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın “Yerli araba ile ilgili “2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkacak, 2022 yılında inşallah araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz” açıklamasını eleştirdi.

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine nazaran Bakanlığın diğer, Bakanın öteki konuştuğunu yorumunu yapan Tarhan, “9 Mayıs 2019 tarihli yazılı soru önergemize gelen karşılıkta ‘Elektrikli yerli arabanın iletim ve dağıtım sistemlerine yönelik mevzuat ve fiziki çalışmalar devam etmektedir' diye yanıt veriyorsunuz. Daha sonra ekranlara çıkıp ‘2022'de araçlarımızı caddelerde göreceğiz' diyorsunuz. Şimdi alt yapısını kurmamışsınız nasıl araba yapacaksınız?” dedi. 

'47 MİLYON AVRO ÖDENEN PROTOTİP NEREDE?'

Milletvekili Tarhan “Yerli araba üretmenin yollarını, nasıl yapılması gerektiğini tekraren lisana getirdik. Ne yazık ki işin başındaki şahıslar bu durumu anlamak istemiyor. Her gelen bakan bir evvelkinin yanılgılarını devam ettiriyor. Sayın Varank, 2019 yılının sonunda prototip bir aracın ortaya çıkacağını belirtti. Pekala 47 Milyon Avro ödenerek alınan daha evvelki prototip nerede? O prototip kullanılmayacak mı? Kullanılmayacaksa neden o kadar para ödendi? Burada bir kamu ziyanı yok mu? Varsa o periyodun Bakanının ve sorumlularının mevzuyla ilgili açıklama yapması gerekmez mi? Bi milletin hayalini oyuncağa çevirenler utansın” diye konuştu.

'YERLİ ARABA YILAN ÖYKÜSÜNE DÖNDÜ' 

Tarhan konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye üzere güçlü ve donanım sahibi bir ülkenin yerli araba konusunda bu kadar yanlış yapması kabul edilebilir değildir. Kontrol sistemlerinden biri olan yazılı soru önergesine ‘alt yapı çalışmalarımız devam ediyor, şimdi bitmedi' diyeceksiniz; fabrikası nerede, kaç model, kaç segment üreteceksiniz, bir arabası kaça mâl edeceksiniz, vatandaşa kaça satacaksınız sorularına ‘Üzerinde çalışıyoruz, şimdi muhakkak değil' diyeceksiniz, fakat vatandaşın karşısına çıkıp ‘2022'de yerli arabamız yollarda diyeceksiniz.' Ayıptır.”

'BİZ HÂLÂ PROTOTİP ÜRETECEĞİZ'

Tahsin Tarhan son olarak şunları söyledi:‘'İngiltere'nin meşhur süpürge markası Dyson, 18 ay evvel başladığı elektrikli araba projesini tamamladı ve üretime geçme basamağına geldi. 500 kişi ile patentini de aldıkları elektrikli arabası üretip 2021 yılında satışa sunacaklar. 9 yıldır her seçim devrinde yerli araba için şu tarihte yollarda diyenler artık utanmalıdır. Madem elektrikli araba yapamayacaklar, bari elektrikli süpürge yapsınlar. Sanayi Bakanlığının imajını kurtarsınlar”.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar