Ana SayfaOtomobil100 milyon Euroluk teşvik! Türkiye'ye yeni fabrika mı

100 milyon Euroluk teşvik! Türkiye’ye yeni fabrika mı

Frankfurter Allgemeine gazetesinin, Volkswagen (VW) idare şurasından kaynaklara dayandırarak verdiği habere nazaran, Volkswagen İdare Şurası Lideri Herbert Diess, yıllardır gündemde olan devasa yatırımla temaslı geçen hafta Ankara’da bir dizi görüşme yaptı.

Çıkan haberi doğrulayan VW’nin basın kısmı sözcüsü, planlanan yeni araba fabrikası için seçenekler üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve Bulgaristan’la birlikte Türkiye’nin de bu yarışta olduğunu söyledi. 

Amerika'nın Sesi'nden Cem Dalaman'ın aktardığına nazaran, sözcü, “Türkiye kuşkusuz Volkswagen Grubu’nun yeni fabrikası için çok cazip bir yer. Görüşmeler en yüksek seviyede gerçekleşti. Lakin sonuncu karar verilmedi” halinde bir açıklama yaptı. Sözcünün bu açıklaması, Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da bir ortaya geldiği halinde yorumlandı. 

100 MİLYON EUROLUK TEŞVİK

Frankfurter Allgemeine gazetesinin ulaştığı kaynaklara nazaran, yatırımın Bulgaristan yerine Türkiye’ye yapılmasını isteyenler idare konseyinde tartıda. Otomotiv endüstrisindeki bilgi birikimi, deneyimi ve yetişmiş işgücü nedeniyle Türkiye’nin tercih edildiğini öne süren gazete, yeni fabrikanın İzmir yakınlarında 2001 yılına kadar Opel'in bulunduğu 40 hektarlık bir arazi üzerinde kurulmasının düşünüldüğünü aktardı.

Yazıda, yaklaşık 5 bin şahsa istihdam sağlaması beklenen fabrikada VW'nin bünyesindeki Skoda markasının Karoq isimli SUV modeli ve Seat’ın Ateca tipi aracının üretimi yapılacağı belirtildi.

Volkswagen Grubu’nun planladığı yatırım hacminin 1,3 ila 2 milyar Euro ortasında olduğu kestirim edilirken, Türk hükümetinin yaklaşık 100 milyon Euroluk teşvik planının da görüşmelerde ele alındığı bildiriliyor. 

Türkiye’nin 80 milyon nüfuslu büyük bir pazar oluşturduğunu ve Volkswagen’in yılda 67 bin satışla en çok satan markalardan biri olduğunu haber veren Frankfurter Allgemeine, Renault, Fiat, Ford, Toyota ve Hyundai’nin Türkiye’de üretim yaptığını, Volkswagen’in ise ülkede üretimi olmayan tek şirket olduğunu vurguluyor.

Elektrikli arabalar konusunda atağa geçen VW, Almanya’daki mevcut fabrikalarında elektrikli modellere yer açmayı planladığı için diğer bir ülkede yeni bir fabrika açılacağını duyurmuştu.

Alman ve Türk basınında son aylarda çıkan haberlerde, Sanayi Bakanlığı’nın yatırımı Türkiye’ye çekmek için VW’yle görüşmelerini sürdürdüğü, Volkswagen İdare Şurası Lideri Herbert Diess’in Türkiye’yi en güçlü aday olarak tanımladığı yazılmıştı.

Alman haber ajansı DPA bundan kısa bir müddet evvel, kesin kararın Kasım 2019’da açıklanacağını bildirdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Popüler Yazılar

Son yapılan Yorumlar